REIKI BEROUN A KRÁLŮV DVŮR

 

Reiki je velice staré léčitelské umění. Jeho původ nejsme schopni přesně doložit. Reiki je částí každého z nás. Kdysi patřilo všem a nemělo být ztraceno. Zakladatelem Reiki učení je Dr. Mikao Usui.

Reiki je systém práce s energií, osobního rozvoje a energetického léčení.

Reiki se člení na několik stupňů. Do prvního stupně může být zasvěcen opravdu každý (i malé děti). U dalších stupňů pak záleží na duchovní připravenosti každého jedince.

Reiki působí všude. V autě, v letadle, na zahradě.

Klient zůstává při působení vždy oblečen. Měl by si však odložit vše, co jej tísní, jako např. pásky, hodinky. Pokud to cítí a vy také sundejte i šperky.

 

VLASTNOSTI REIKI

  • Podporuje přirozenou schopnost těla se léčit, obnovuje duševní rovnováhu a mentální pohodu
  • Vitalizuje tělo i duši jak klienta, tak předávajícího, je určena i pro zvířata a rostliny
  • Funguje na všech rovinách – fyzické, duchovní a mentální
  • Uvolňuje zablokovanou energii, napomáhá celkové relaxaci, čistí tělo od jedů
  • Zvyšuje vibrace a tím tělu přidává životní energii

Reikista nepoužívá svou vlastní energii, ale energii přiváděnou z vesmíru. Díky tomu se terapeut necítí vyčerpaný. To je jedna z největších výhod této metody. Zasvěcení do Reiki lze doporučit např. lidovým léčitelům jako ochranný prostředek proti vyčerpání, kterému jsou vystaveni, jelikož využívají k léčení energií svou vlastní.

Reiki umí každý – v okamžiku zasvěcení od Mistra Reiki dojde k znovuprobuzení a naladění člověka na průtok energie, která jeho rukama proudí už navždy. Její tok nelze ničím zastavit, ani nemocí, stresem, karmickým přečinem. Reikista se v okamžiku spojení svých dlaní stává tzv. „kanálem Reiki“, kdy kosmická energie prochází korunní čakrou terapeutova těla a vychází dlaněmi směrovaná na potřebné místo.

S Reiki neprovádíme diagnózu.  Reiki si během působení dělá sama cestu do míst, kde je energetická nevyrovnanost a oslabení. Není třeba důkladné lékařské vzdělání. Ale základy anatomie bychom měli znát. Dle mých zkušeností, ti, kteří chtějí pomocí Reiki pomáhat druhým, by měli znát základy lidského těla, vztahy orgánů a neustále si prohlubovat znalosti z této oblasti.

Energie Reiki nezná prostor ani čas. Projde jakýmkoli materiálem, urazí jakoukoli vzdálenost a v okamžiku, kdy ji vyšlete směrem k příjemci, pocítí i on její účinek.

Reiki jako akumulátor. Pomocí Reiki můžete „dobíjet“ vše, co Vás napadne. Jídlo, pití, harmonizovat léky (aby to, co má pomoci pomohlo a škodlivé vyšlo z těla ven a neublížilo).

Reiki odplavuje z těla škodlivé jedy, karcinogenní látky a chemikálie. Proto se dá dobře využít po chemoterapiích, otravách k obnovení imunity a posílení organismu.

Reiki pomáhá při kontaktu s duchovním světem, zejména citlivým osobám, které se setkávají s duchovními bytostmi. Reikista přestane pociťovat strach, který míváme při setkání s tajemnem.

 

CO JE REIKI A JAK LÉČÍ

Reiki je životní energie. Žijeme díky této energii, která námi neustále proudí. Tato energie prochází tělem po drahách (meridiánech). Také se nachází okolo nás, našeho hmotného těla (aura). Životní energie živí orgány a buňky v těle a podporuje je v jejich funkcích. Pokud dojde k narušení toku energie, sníží se funkce jednoho nebo více orgánu. K narušení toku energie dojde, když přijmeme, vědomě či nevědomě, negativní myšlenky. Poté dojde k snížení funkce orgánu.

Reiki léčí tak, že se energie dostává do oslabených částí těla a nabíjí je pozitivní energií. Dojde k zvýšení vibračního pole v celém fyzickém těle i okolo něho. Negativní energie se rozpadne a zmizí. Energie Reiki tak čistí a léčí energetické cesty a umožňuje přirozený tok energie.

Reiki muže přijímat každý, kdo o to požádá. Přijetí energie je svobodným rozhodnutím, nikomu ji nevnucujeme. Tuto energii umíme přijímat i nevědomě (k tomu dochází většinou pouze ve spánku, kdy se naše mysl i tělo snaží harmonizovat). Reakce na příjem energie jsou různé. Příjemce muže pociťovat teplo až horko, chlad, mravenčení, brnění, pálení, náhlou únavu, malátnost, muže dojít k náhlému uvolnění emocí (smích, pláč). Někteří pociťují náhlou úlevu a uvolnění jako by z nich spadlo závaží. Není třeba se těchto průvodních reakcí obávat. Každý přijme jen tolik energie, kolik potřebuje. Energií nelze předávkovat a není možné, aby došlo k přenosu nemoci z jedné osoby na druhou.

Energie se předává přiložením rukou. Reiki je velmi inteligentní, nemůže uškodit, pouze prospět. Ten, kdo energii Reiki předává, je jen prostředníkem - kanálem.  Opravdovým léčitelem je tělo přijímajícího. Jakmile se energie dostane do těla nemocného, najde si sama nemocný orgán či část těla, kde působí nejvíce. Aby vše fungovalo, není ani bezpodmínečně nutné stoprocentně věřit Reiki. Nicméně ten, kdo předávání energie věří má lepší předpoklady k rychlejšímu uzdravení.

SYSTÉM ČAKER 

Čaker je opravdu mnoho. Popíšu vám těch 7 nejdůležitějších, umístěných nad sebou ve středu trupu.  Slovo čakra pochází ze sanskrtu a v překladu znamená kruh. Některé texty uvádějí, že na těle je až 88 000 čaker (7 hlavních, asi 40 vedlejších a ostatní jsou menšího významu). Čakry jsou spojeny meridiány, obvykle mají průměr asi 10 cm (ty hlavní), při duchovním růstu se rozšiřují, zvyšuje se frekvence vibrací a barvy jsou zářivější. Jednotlivá čakra je spektrum barev, z nichž jedna je vždy dominantní. Každá čakra má na starosti určité orgány, části těla, za které zodpovídá. Čakry se zobrazují jako lotosové květy, z nichž každý rezonuje o jiných frekvencích a odpovídá určité barvě. Nejlépe si je představte jako ventilátory. Jednotlivé čakry se otáčejí doprava či doleva.

Čakry mají za úkol odvádět z těla negativní energii a přijímat energii čistou vesmírnou. Čakry se zobrazují na pření i zadní části těla. Naše tělo je obklopeno vibrační všudypřítomnou energií. Tato energie obsahuje tři základní složky:

- vibrační pole (éterické tělo=sídlo čaker)

- čakry = centra energie, která slouží jako přijímač různých energií proudících okolo nás a dopadajících z vesmíru

- nádí = pomyslné rozvodové kanály energií v celém tele (meridiány)

Jednotlivé čakry mají také psychologický význam. Odpovídají hlavním oblastem života zde na Zemi.

1. čakra - kořenová (muladhara), barva červená

- přežití a pudu sebezáchovy, úspěšnost, správné stravování, sebeúcta

- umístěna na dolním konci páteře blíž ke kostrči (mezi nohama)

- má na starosti vše pevné (kosti, páteř, zuby, nohy, tlusté střevo, konečník, dále krev, buňky)

- disharmonie: odloučenost od země, nejistota, nedostatek opory, problémy s koleny, ischias, obezita, zácpa, hemeroidy, nechutenství, onemocnění kostí, neschopnost být v klidu, neschopnost koncentrace

- odpovídající žláza: nadledvinky

- vyživované oblasti těla: ledviny, páteř

Ovlivňuje všechny pevné části těla, kořen páteře, nohy, chodidla, kosti, zuby, nehty, konečník tlusté střevo a má vliv i na buňky a imunitní systém. Má vliv také na pohlavní orgány, krevní oběh, teplotu růst u dětí, svaly. Jako žláza jsou k ní přiřazeny nadledvinky, z hormonů to jsou adrenalin a noradrenalin. Ze smyslů a schopností je to čich a asimilace. Řadí se k elementu země. Drahé kameny, kterými tuto čakru můžeme stimulovat, jsou rubín a granát.  Připadá k ní planeta Saturn a dóša Pitta.  Její princip je pohyb, vůle, vnímání.

Tato čakra se formuje od narození do sedmi let věku člověka a poté znovu od 50. do 56. roku života. Symbolizuje vztah k materiálnímu světu, k Zemi, ke své rodině a společenství. Týká se jí schopnost zajistit základní životní potřeby, síla bránit se a prosadit se, schopnost cítit se na různých místech „jako doma“, uznávání společenských a rodinných pravidel, potřeba logiky, struktury a řádu. Blokaci první čakry poznáte také podle těchto fyzických a psychických příznaků: chronická bolest spodní části zad, zánět sedacího nervu, nádor konečníku, poruchy imunity, deprese, nejistota, nedostatek opory, odloučenost od země. Jestliže chceme první čakru pročistit, musíme přijmout a naučit se ctít svoji původní rodinu, všechna lidská společenství a životodárnou Matku Zemi. Musíme být ochotní odpustit členům rodiny bolest, kterou nám hlavně v dětství způsobili a být vděční za dar života, který nám dali.

 

2. čakra - sakrální či sexuální (svadhisthana), barva oranžová

- umístění nad stydkou kostí, asi dva prsty pod pupkem

- má na starosti oblast pánve, genitálie, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, močové cesty, vše tekuté - krev, mízu, spermie, trávicí šťávy

- dobré funkce: potěšení, uvolnění, vitalita, přizpůsobivost

- špatné funkce - projev: sexuální problémy, nízké emoce, chtíče, izolace, strnulost

- důvod zneprůchodnění: egocentrismus, sobectví, neschopnost komunikace

- odpovídající žláza: vaječníky, varlata

- vyživované oblasti: reprodukční systém

Ovlivňuje pohlavní orgány, tlusté střevo, spodní část páteře, pánev, slepé střevo, močové ústrojí, ledviny, kyčle a všechny tekutiny v těle. To, že máte zablokovanou 2.čakru, se může projevit například chronickou bolestí spodní části zad, zánětem sedacího nervu, bolestmi pánve, různými gynekologickými a porodními obtížemi, potížemi s močením a také sexuální impotencí.

Druhá čakra se vyvíjí ve věku od 7 do 14 let.  Témata, kterých se týká, jsou: sexualita a vitalita, peníze a chtíč, emoce (strach, radost, hněv..), pocity viny a obviňování, síla a kontrola, tvořivost a ničení, etika a čest ve vztazích, schopnost riskovat. Těmito tématy, souvisejícími s druhou čakrou,  se zabýváme ještě v 57. až 63. roce života. Po odblokování druhé čakry můžete získat schopnost porozumět koloběhu tvoření a ničení, životu a smrti. Vrátí se vám prapůvodní pocity zapojení se do proudu života, smyslnost, erotika a tvořivost, budete cítit údiv a nadšení.  Pokud chcete svoji druhou čakru udržet funkční, měli byste jednat poctivě a čestně ve vztazích s druhými lidmi, obzvláště v partnerství. Také byste měli vědomě tvořit svazky, které podpoří váš osobní vývoj, ne ty, které mu brání. Naučte se rozhodovat ve světě protikladů a zbavte se touhy po pomstě.

 

3. čakra - pupeční, solar plexus (manipura), barva žlutá, zlatožlutá

- sídlí zde síla, energie, ego

- umístění kousek nad pupkem

- má na starosti dutinu břišní, spodní část zad, celý trávicí systém, játra, slezinu, žlučník

- dobré funkce: rozdělení energií, síla vůle směrována dobrý směrem, vitalita

- důvod zneprůchodnění: nízká sebeúcta, pocity bezmoci

- odpovídající žláza: slinivka břišní

- vyživované oblasti: žaludek, játra, žlučník, nervový systém

Blokaci třetí čakry můžete pocítit nejvíce v oblasti břicha. Jsou to potíže s trávením, žaludeční a dvanácterníkové vředy, střevní poruchy, potíže s tračníkem, zánět slinivky břišní, cukrovka, anorexie, bulimie, porucha činnosti jater a nadledvinek.

Třetí čakra se vyvíjí od 15 do 21 let. V této době probíhá rozvoj osobnosti člověka, zpracovávání prožitků a pocitů, formování života, poznávání moci, síly, vlivu a moudrosti.  Tématy třetí čakry se v životě zabýváme ještě od 64 do 70 let. Témata související se třetí čakrou jsou hrdost, sebeúcta, sebedůvěra, odpovědnost za vlastní rozhodnutí, osobní čest, péče o ostatní, citlivost na kritiku. Ve třetí čakře většinou pociťujeme strach a je v ní také obsažena „intuice“ k přežití, upozorňuje nás na hrozící nebezpečí. Třetí čakra je sídlem životní síly.

Aby byla třetí čakra dobře otevřená a v harmonii, je třeba vytvořit si láskyplný vztah k sám k sobě a rozvinout sebeúctu a hrdost. V opačném případě hrozí psychická slabost, kdy člověk potřebuje k běžným věcem souhlas od druhých lidí, je závislý na skupině (partě) a trpí strachem z opuštění. Bez sebeúcty nejsme schopni „stát na vlastních nohou“.  Je potřeba vytvořit si vlastní identitu nezávislou na skupině.

 

4. čakra - srdeční (anahata), barva zelená/růžová

- umístění uprostřed hrudi ve výšce srdce

- centrum citu, nezištné lásky

- má na starosti horní část zad, srdce, hrudník, dolní část plic, krev, krevní oběh, kůži,ruce

- špatné funkce - projev: osamělost, bezcitnost, uzavřenost, zoufalství, závislost na jiných

- důvod zneprůchodnění: neschopnost vyjadřovat emoce, držení se při zdi, nedostatek empatie (schopnost vžít se do pozice druhého)

- odpovídající žláza: brzlík

- vyživované oblasti: srdce, oběhový systém, bludný nerv

Blokaci čtvrté čakry můžete na fyzické úrovni pocítit nejvíce v oblasti hrudníku. Bývá to ve formě srdečního selhání, infarktu myokardu, výhřezu mitrální chlopně, astmatu, alergie, rakoviny plic, zánětu průdušek, bolesti horní části zad, rakoviny prsu.

Čtvrtá čakra se vyvíjí  a formuje od 22 do 27 let. S tématy čtvrté čakry se v životě potkáváme intenzivně ještě jednou, a to od 71 do 77 let.  U čtvrté čakry se zabýváme rozvojem kvalit srdce, prožíváním lásky a soucitu, dělením se s druhými, spoluúčastí srdce při rozhodování a řešení, nesobeckostí, odevzdaností, uzdravováním. Blokace čtvrté čakry se na psychické úrovni projevuje nenávistnými pocity, záští, zlobou, vztekem, bezcitností, smutkem, egoismem, uzavřeností, zármutkem a zoufalstvím.

Aby byla čtvrtá čakra dobře otevřená a v harmonii, je třeba naučit se milovat sami sebe, pěstovat emoční vyzrálost, která umožňuje jednat vědomě a soucitně. Měli bychom se naučit soucítit s druhými a být citliví k jejich bolesti. Soucit je schopnost ctít utrpení druhého člověka a přitom mu vrátit sílu a chuť do života. Důležité a nutné pro vyléčení je také odpuštění, jenž nás osvobozuje od potřeby osobní pomsty a vnímání sebe jako oběti.

 

5. čakra - krční vissudha (višudha), barva světle modrá

- sídlo komunikace

- umístění mezi ohryzkem a krční jamkou (střed hrtanu)

- má na starosti horní část plic, průdušky, hltan, jícen, hlasivky, šíji, čelisti

- dobré funkce: jasně srozumitelná komunikace (mluva), rozumná logika, pozitivní tvořivost, jasný melodický zvuk

- špatné funkce – projev: špatná komunikace, nesmělost, ztuhlý krk, bolesti v krku, pálení - škrábání v krku, zaujatost, nepřizpůsobivost

- odpovídající žláza: štítná žláza

- vyživované oblasti: průdušky, plíce, zažívací a hlasový aparát

Blokaci páté čakry můžete na fyzické úrovni pocítit nejvíce v oblasti krku. Bývají to poruchy funkce štítné žlázy, chronické bolesti v krku, podrážděný krk, záněty krčních mandlí, astma, ústní vředy, potíže s ústy, dásněmi, zuby a dolní čelistí, afty, skolióza, zánět hrtanu, ušní šelest a sluchové potíže, koktavost, zduřené uzliny, potíže s hlasivkami, mentální anorexie, roztroušená skleróza a různé závislosti.

Pátá čakra se vyvíjí  a formuje od 29 do 35 let. S tématy páté čakry se v životě potkáváme intenzivně ještě jednou, a to od 78 do 84 let. U páté čakry se zabýváme především schopností komunikace a sebevyjádření v tvořivosti, otevřeností, sledováním vlastního ideálu, schopností volby a schopností činit rozhodnutí. Přes ni vyjadřujeme radost i smutek, lásku, pláč, smích, ale i strach, vztek a různá přání a myšlenky. Pátá čakra je most mezi srdcem a rozumem.  Pátá čakra představuje sílu vůle, víru a poznání, rozum, logiku, soud a kritiku, závislost, šíři a nezávislost, inspiraci, přístup k jemnějším rovinám bytí.

 

6. čakra - třetí oko Ajna (adžna), barva indigová

- sídlo představivosti, intuice

- umístění mezi obočím (střed čela)

- má na starosti malý mozek, intuici, část nervového systému, levé oko, uši, obličej

- dobré funkce: tvůrčí myšlení, představivost, napojení na duchovno, snášenlivost ostatních

- špatné funkce – projev: potřeba ovládat druhé, egoismus, halucinace, noční můry, bolesti hlavy

- odpovídající žláza: hypofýza

- vyživované oblasti: spodní část mozku, oči, uši, nos, nervový systém

Z onemocnění to bývá nádor na mozku, krvácení do mozku, mozková mrtvice, bolesti hlavy, migréna, potíže se zrakem a sluchem, záněty dutin a horních cest dýchacích, neurologické poruchy, potíže s celou páteří, problémy s učením a epileptické záchvaty.

Šestá čakra se vyvíjí  a formuje od 36 do 42 let. S tématy šesté čakry se v životě potkáváme intenzivně ještě jednou, a to od 85 do 91 let. U šesté čakry se zabýváme především intuicí, emoční inteligencí, intelektuálními schopnostmi, poznávacími funkcemi, vývojem vnitřních smyslů, duchovní sílou, projekcí vůle a schopností projevit se, schopností učit se ze zkušeností, otevřeností myšlenkám druhých. Dále je to důvěra, sebeocenění, intuitivní zření a moudrost. Díky této čakře můžeme slyšet hlas vyššího já a vidět různé vize.

Aby byla šestá čakra dobře otevřená a v harmonii, je třeba naučit se zvažovat pravdivost a upřímnost svých přesvědčení, přehodnocovat a odvrhovat nepravdivé vjemy, hledat rozdíly mezi pravdou a iluzí. Začít žít vědomý život znamená změnit přesvědčení a pravidla, podle kterých žijeme.

 

7. čakra - korunní (sahasrára), barva fialová

- sídlo duchovna, myšlení

- umístění těsně nad hlavou

- má na starosti velký mozek, lebku, napojení na Univerzum

- hlavní zaměření: porozumění

- dobré funkce: jednota se všemi a se vším, správné chápání Vesmíru, moudrost, znalosti, duchovní spojení

- špatné funkce – projev: depresivní pocity, odcizení, apatie, zmatení, příliš intelektuální)

- důvod zneprůchodnění: pocity izolace a odcizení, zatvrzelý světonázor

- vyživované oblasti: vrchní část mozku a pravé oko

Sedmá čakra se na fyzické úrovni projevuje na lebce a ve velkém mozku, ovlivňuje svalovou soustavu, kosterní systém a kůži.  Z onemocnění „má na svědomí“ nevysvětlitelné deprese, ztrátu radosti ze života, chronickou vyčerpanost, která nesouvisí s fyzickou poruchou, schizofrenii, poruchy energie, migrény, vysokou citlivost na světlo a zvuk.

Sedmá čakra se vyvíjí  a formuje od 43 do 49 let. S tématy sedmé čakry se v životě potkáváme intenzivně ještě jednou, a to od 92 do 98 let. U sedmé čakry se zabýváme především nejvyšším poznáním přes přímé vnitřní vidění, dokonalostí, splynutím s Všudypřítomným univerzálním vědomím, jednotou se vším, vírou v život, zkoumáme etiku, odvahu, humanitu a nesobeckost. Zabýváme se schopností vidět věci „z nadhledu“, tzn. vidět větší celek. Přes sedmou čakru přichází víra, zbožnost a duchovnost a také inspirace.

Aby byla sedmá čakra v harmonii, je třeba věnovat se hledání důvěrného vztahu k Bohu. Zároveň přijmout zjištění, že naše duchovní potřeby jsou pro naše blaho stejně důležité, jako ty fyzické. Učme se žít v přítomném okamžiku a neblokovat proudění životní síly vracením se do minulosti.

Blokace sedmé čakry na psychické úrovni se projevuje depresemi, pocity odcizení, nejistoty a strachu, ztrátou představy o životním cíli, mentální a psychickou únavou a vyčerpaností.

 

Zjednodušeně řečeno, každá čakra odpovídá za tu část těla, na které se nachází. Proto také při oslabení čakry dochází i k fyzickým či psychickým problémům v dané části.